RSS feed for Karl

Karl has logged 206 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
War Arrow

War Arrow

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Santa Fe

Santa Fe

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fastest Gun Alive

The Fastest Gun Alive

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red River

Red River

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Seven-Ups

The Seven-Ups

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
Abbott and Costello Meet Captain Kidd

Abbott and Costello Meet Captain Kidd

1952
×
★★
Edit this entry  
24
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
2010

2010

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Son of Cleopatra

Son of Cleopatra

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Welcome to Hard Times

Welcome to Hard Times

1967
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Shoot-Out At Medicine Bend

Shoot-Out At Medicine Bend

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Comedian

The Comedian

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Apache War Smoke

Apache War Smoke

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Taras Bulba

Taras Bulba

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Espionage Agent

Espionage Agent

1939
×
★★
Edit this entry  
04
Woman Walks Ahead

Woman Walks Ahead

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carson City

Carson City

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lawless Breed

The Lawless Breed

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The House

The House

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Magic Voyage of Sinbad

The Magic Voyage of Sinbad

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Catcher Was a Spy

The Catcher Was a Spy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gunslinger's Revenge

Gunslinger's Revenge

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
White Lightning

White Lightning

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nevadan

The Nevadan

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Abbott and Costello Meet the Mummy

Abbott and Costello Meet the Mummy

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Future World

Future World

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Outrage

The Outrage

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★
Read the review Edit this entry