Sort by

KJKnow has logged 400 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harlem Nights

Harlem Nights

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Outlaw and His Wife

The Outlaw and His Wife

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Colour of Paradise

The Colour of Paradise

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Samsara

Samsara

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Damnation

Damnation

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What Will People Say

What Will People Say

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beat the Drum

Beat the Drum

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Senna

Senna

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nowhere in Africa

Nowhere in Africa

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry