Sort by

KJKnow has logged 28 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great White Silence

The Great White Silence

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dying Swan

The Dying Swan

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Red Hook Summer

Red Hook Summer

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Fight, Zatoichi, Fight

Fight, Zatoichi, Fight

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The President

The President

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Doll

The Doll

1919
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Plastic Age

The Plastic Age

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Get Your Man

Get Your Man

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Where Are My Children?

Where Are My Children?

1916
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry