Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Krull

Krull

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marooned

Marooned

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Caged

Caged

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Johnny Angel

Johnny Angel

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Devil's Doorway

Devil's Doorway

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man I Love

The Man I Love

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Offer

The Offer

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Fix

The Big Fix

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bird

Bird

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
They Won't Believe Me

They Won't Believe Me

1947
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Eye of the Cat

Eye of the Cat

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Creature with the Atom Brain

Creature with the Atom Brain

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Eagle Has Landed

The Eagle Has Landed

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Them!

Them!

1954
×
★★★★
Edit this entry  
17
Moscow on the Hudson

Moscow on the Hudson

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bound for Glory

Bound for Glory

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fugitive

The Fugitive

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Down Three Dark Streets

Down Three Dark Streets

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Desperate

Desperate

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Comes a Horseman

Comes a Horseman

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cinderella Liberty

Cinderella Liberty

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chicago Syndicate

Chicago Syndicate

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Geronimo: An American Legend

Geronimo: An American Legend

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Escape from Fort Bravo

Escape from Fort Bravo

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Payment on Demand

Payment on Demand

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Gypsy Moths

The Gypsy Moths

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
They Died with Their Boots On

They Died with Their Boots On

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Bullet Is Waiting

A Bullet Is Waiting

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Forgiven

The Forgiven

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry