Kevin has logged 668 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Legend of Bagger Vance

The Legend of Bagger Vance

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Poison

Poison

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Butler

The Butler

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Voyage

Fantastic Voyage

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vincent & Theo

Vincent & Theo

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Baron of Arizona

The Baron of Arizona

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Company You Keep

The Company You Keep

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Client

The Client

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Shot Jesse James

I Shot Jesse James

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry