Kevin has logged 90 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fool for Love

Fool for Love

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Falls

Mulholland Falls

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Men

Little Men

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frantic

Frantic

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Balloon for Ben

A Balloon for Ben

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
Read the review Edit this entry  
15
Midnight in the Garden of Good and Evil

Midnight in the Garden of Good and Evil

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Equity

Equity

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★
Read the review Edit this entry