Kevin has logged 64 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shane

Shane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Company

The Company

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry