Kevin has logged 66 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heaven Knows, Mr. Allison

Heaven Knows, Mr. Allison

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Millions

Millions

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Salt

Salt

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sand Castle

Sand Castle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Spirit of St. Louis

The Spirit of St. Louis

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Adult World

Adult World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
King Arthur

King Arthur

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Filth

Filth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Moulin Rouge

Moulin Rouge

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Giver

The Giver

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Life

Life

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Imperial Dreams

Imperial Dreams

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry