Sort by

Kevin has logged 499 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Report to the Commissioner

Report to the Commissioner

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Strange Invaders

Strange Invaders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Moon

Black Moon

1975
×
Read the review Edit this entry  
18
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Way to Treat a Lady

No Way to Treat a Lady

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barabbas

Barabbas

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
99 River Street

99 River Street

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Winter Kills

Winter Kills

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The World in His Arms

The World in His Arms

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Colossus: The Forbin Project

Colossus: The Forbin Project

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Viva Zapata!

Viva Zapata!

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The House on Carroll Street

The House on Carroll Street

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Road House

Road House

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry