Kevin has logged 48 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Medusa Touch

The Medusa Touch

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
They Might Be Giants

They Might Be Giants

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under Fire

Under Fire

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mahler

Mahler

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dark City

Dark City

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Conflict

Conflict

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Real Life

Real Life

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Captive State

Captive State

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
All That Money Can Buy

All That Money Can Buy

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Prisoner

The Prisoner

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
10 to Midnight

10 to Midnight

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Doc

Doc

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The 3 Worlds of Gulliver

The 3 Worlds of Gulliver

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tiger Bay

Tiger Bay

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All Is True

All Is True

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inserts

Inserts

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love Me or Leave Me

Love Me or Leave Me

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sands of the Kalahari

Sands of the Kalahari

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry