Sort by

Kevin has logged 36 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Colossus: The Forbin Project

Colossus: The Forbin Project

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Viva Zapata!

Viva Zapata!

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The House on Carroll Street

The House on Carroll Street

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Road House

Road House

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bridge

The Bridge

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Reckoning

The Reckoning

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Current War

The Current War

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Warning Sign

Warning Sign

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Two-Minute Warning

Two-Minute Warning

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Angel

Black Angel

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A High Wind in Jamaica

A High Wind in Jamaica

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry