Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Wanna Have You

I Wanna Have You

2021
×
Edit this entry  
17
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
If I Had a Million

If I Had a Million

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Walk with Johnny Guitar

A Walk with Johnny Guitar

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Spirit of Charles Lindbergh

The Spirit of Charles Lindbergh

1984
×
Edit this entry  
17
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Love You, Alice B. Toklas!

I Love You, Alice B. Toklas!

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hare Krishna

Hare Krishna

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Notes on the Circus

Notes on the Circus

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Diaries, Notes, and Sketches

Diaries, Notes, and Sketches

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Outrage

Outrage

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Céline

Céline

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
20
El Dorado

El Dorado

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
16
L'Enfant secret

L'Enfant secret

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Edit this entry  
12
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Destiny

Destiny

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Limite

Limite

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shattered

Shattered

1921
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry