• Running on Empty

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★

  • They Live by Night

    ★★★★½

  • Bitter Victory

    ★★★★

  • The Bitter Tea of General Yen

    ★★★½

  • The Ghost and Mrs. Muir

    ★★★★½

  • The Flowers of St. Francis

    ★★★★½

  • Splendor in the Grass

    ★★★★

  • The Man I Love

    ★★★★½

  • The Naked and the Dead

    ★★★★

  • A Day in the Country

    ★★★★

  • The Living World

    ★★★★★

  • Right Now, Wrong Then

    ★★★★

  • Secret Beyond the Door

    ★★★★½

  • La Jetée

    ★★★★

  • The Bridges of Madison County

    ★★★★

  • 8 Mile

    ★★½

  • The Barefoot Contessa

    ★★★★