Sort by

Nic has logged 318 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Amer

Amer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Manifesto

Manifesto

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alps

Alps

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Blade

The Blade

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans

Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fear City: A Family-Style Comedy

Fear City: A Family-Style Comedy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tower

Tower

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Saragossa Manuscript

The Saragossa Manuscript

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry