Sort by

Kljunas has logged 339 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Rembrandt's J'Accuse...!

Rembrandt's J'Accuse...!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nightwatching

Nightwatching

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Spetters

Spetters

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lorry

The Lorry

1977
×
Edit this entry  
14
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★★
Edit this entry  
13
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Visit to the Louvre

A Visit to the Louvre

2004
×
Edit this entry  
07
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Arsenal

Arsenal

1929
×
★★★★
Edit this entry  
04
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
03
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Edit this entry  
01
House of Games

House of Games

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Lake

A Lake

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Captive

The Captive

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Noroît

Noroît

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
JFK Revisited: Through the Looking Glass

JFK Revisited: Through the Looking Glass

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Ashik Kerib

Ashik Kerib

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Medea

Medea

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Murderers Are Among Us

The Murderers Are Among Us

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Salomé

Salomé

1976
×
Edit this entry  
09
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Inheritance

The Inheritance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Everybody's Woman

Everybody's Woman

1934
×
★★★½
Edit this entry  
26
El sur

El sur

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elephant

Elephant

1989
×
Edit this entry  
19
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
People's Republic of Desire

People's Republic of Desire

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry