• Reminiscence

    ★★★

  • High on the Hog: How African American Cuisine Transformed America

    ★★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★½

  • Bliss

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • The Dig

    ★★★★★

  • Death to 2020

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★

  • The Prom

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★½

  • Mank

    ★★★★★

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★★

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★★

  • Enola Holmes

    ★★½

  • On the Rocks

    ★★

  • Concrete Cowboy

    ★★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • 8:46

    ★★★★★

  • A Secret Love

    ★★★★

  • Nobody Knows I'm Here

    ★★★★½

  • Banksy and the Rise of Outlaw Art

    ★★★★

  • Sylvie's Love

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Shirley

    ★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Uncle Frank

  • Miss Americana

    ★★★★

  • Uppity: The Willy T. Ribbs Story

    ★★★★

  • Cats

    ★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Bombshell

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★★

  • Medicine Buddha

    ★★★

  • Holiday in the Wild

    ★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • Datsche

    ★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Hope Gap

    ★★★★★

  • The Laundromat

    ½

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Waves

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • From the Vine

    ★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★★½

  • Circus of Books

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • The Highwaymen

    ★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • The River and the Wall

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Honeyland

    ★★★★

  • Little Monsters

    ★★★

  • Miles Davis: Birth of the Cool

    ★★★★★

  • The Vast of Night

    ★★½

  • I Am Mother

    ★★