Jan has logged 448 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Asterix Conquers America

Asterix Conquers America

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Faust

Faust

1926
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Z

Z

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
13 Tzameti

13 Tzameti

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birdy

Birdy

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Rundown

The Rundown

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
TransSiberian

TransSiberian

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
13

13

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Senna

Senna

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Immortal Beloved

Immortal Beloved

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Balloonatic

The Balloonatic

1923
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry