Jan has logged 33 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Keeper

The Keeper

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
22 Bullets

22 Bullets

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Domino

Domino

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Intrigo: Samaria

Intrigo: Samaria

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Superman II

Superman II

1980
×
Read the review Edit this entry  
15
Superman

Superman

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Jackal

The Jackal

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mindhunters

Mindhunters

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
Read the review Edit this entry