Sort by

Jan has logged 264 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Manitou's Shoe

Manitou's Shoe

2001
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
25
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bridges at Toko-Ri

The Bridges at Toko-Ri

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kimi

Kimi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Behind the Headlines

Behind the Headlines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dangerous

Dangerous

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Morbius

Morbius

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
So Long, My Son

So Long, My Son

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
09
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cold Blood

Cold Blood

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
La Cage aux Folles

La Cage aux Folles

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Leonardo

The Lost Leonardo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vincent Wants to Sea

Vincent Wants to Sea

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mephisto

Mephisto

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lookout

The Lookout

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry