Sort by

Jan has logged 39 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House Specialty

House Specialty

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Forza Bastia

Forza Bastia

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vanguard

Vanguard

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fall of the American Empire

The Fall of the American Empire

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Evening Classes

Evening Classes

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
School for Postmen

School for Postmen

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Watch Your Left

Watch Your Left

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Red River

Red River

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fun Sunday

Fun Sunday

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Brute Wanted

Brute Wanted

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Parade

Parade

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trafic

Trafic

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The November Man

The November Man

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dead

The Dead

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fisherman's Friends

Fisherman's Friends

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oslo

Oslo

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Touching the Void

Touching the Void

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry