RSS feed for KlubbingKubrick

KlubbingKubrick has logged 78 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Edit this entry  
28
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Edit this entry  
20
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★
Edit this entry  
19
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Report

The Report

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Vice

Vice

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
To Live

To Live

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
06
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry