RSS feed for KlubbingKubrick
  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

    A damn fine cup of coffee.

  • Twin Peaks

    Twin Peaks

    ★★★★★

    A goddamn master class, David Lynch.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    Dude, just say you liked his lobster.

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★

    Blatant Armageddon ripoff 


    /s

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

    I think this guy has a foot fetish or something.

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★★

    If I’m being honest, the first time I saw Blade Runner I thought that it was completely overrated. But upon second viewing it’s obvious that this is one of the most important films of the 20th century and fully deserves all the praise it’s given.

  • Badlands

    Badlands

    ★★★★½

    Who knew indiscriminately killing people would be so charming?

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    In conclusion: I will not visiting an IKEA anytime soon.

  • Princess Mononoke

    Princess Mononoke

    ★★★★½

    Despite the decapitations and severed limbs, this managed to be one of the most charming and intimate films of its genre.

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★½

    God this is such a great film. Ethan Hawks and Julie Delpy have some of the best on-screen chemistry of any two actors working today. A simple film, but incredibly captivating.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    I don’t normally watch superhero movies, but this was one of the most original, innovative and unique films of its genre. Never was cheesy; every second was put to good use and had some of the best character writing in any superhero movie ever.

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★★★

    Wow. I’m not even that big of a P.T. Anderson fan, but this was fucking incredible. Superb acting and fantastic pacing made this 3 hour film feel like 30 minutes and still managed to express an abstract deeper meaning without coming off as pretentious. Absolute masterpiece in my book; could not recommend highly enough.