RSS feed for KlubbingKubrick
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    I don’t normally watch superhero movies, but this was one of the most original, innovative and unique films of its genre. Never was cheesy; every second was put to good use and had some of the best character writing in any superhero movie ever.

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★★★

    Wow. I’m not even that big of a P.T. Anderson fan, but this was fucking incredible. Superb acting and fantastic pacing made this 3 hour film feel like 30 minutes and still managed to express an abstract deeper meaning without coming off as pretentious. Absolute masterpiece in my book; could not recommend highly enough.

  • À Nos Amours

    À Nos Amours

    ★★★★½

    The first Pialat I’ve seen and I can say that it was one of the better films to come out of this era of French cinema. The film explores emerging sexuality in a very unique and insightful way. Pialat is purposely inconsistent in how he presents the passage of time, which in a way alienates the viewer but also allows for an experience unlike any other coming of age film.

  • Three Colors: Red

    Three Colors: Red

    ★★★★★

    This movie fucking rocks. I mean the first two where pretty good but this was an absolute masterpiece. The score, the performances, the cinematography, fucking everything about this was amazing. The first film I’ve seen in a long time that made me literally say “Wow”. I’ll be rewatching this over and over for the rest of my life. ♥️

  • Three Colors: White

    Three Colors: White

    ★★★★

    Wasn’t at all what I expected and I loved it. Not as emotionally charged as Blue, but it still managed to deliver a powerful message. I wish there was a little more character depth although that could be an intentional choice by Kieślowski. Overall, good flick.

  • Three Colors: Blue

    Three Colors: Blue

    ★★★★½

    Now all I want to do is to swim around in a pool and compose a symphony.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★

    “Baby. B-A-B-Y”

    Just rewatched it and I can honestly say it’s so much better the second time around. From Wright’s sick ass editing to his fantastic use of audio clues, a second viewing let’s you enjoy the movie in a whole new way. Killer flick from start to finish.

  • Raw

    Raw

    ★★★★

    Jesus Christ. I watched this without knowing what it was about and let me tell you, I was not ready. It went from a 0 to a 10 to a 27 real quick. The cinematography is beautiful and I loved the score, but just don’t make the same mistake I made and eat marinara pasta when watching this.

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★½

    God damn this is good. Colin Farrell is spectacular and gives one of his best performances ever. Everything is right about this film; the pacing, character development, and of course the screenplay. I only watched it because it was recommended from multiple friends and I was completely blown away with how well it’s written. Every scene has meaning and purpose, which leads to a very satisfying viewing experience. It’s on Netflix, you won’t regret watching it.

  • Outlaw King

    Outlaw King

    ★★★

    A worse version of Brveheart as the film did very little to develop characters which was weird because they definitely had the runtime to spare with it only being 122min long. However the action scenes are done very well and entertaining to watch.

  • The Man Who Knew Too Little

    The Man Who Knew Too Little

    ★★★

    Not gonna lie it’s actually pretty funny, for one reason: it’s entirely self aware. The movie knows it’s place and makes the most of it. Bill Murray practically caries the film but everyone else sucks. It worth the watch but don’t expect to come out of it with a new world view.

  • Heat

    Heat

    ★★★★★

    Start to finish, Heat is an incredible watch. Michael Mann’s magnum opus executes every facet of filmmaking with precision and style. If you’re familiar with Mann, you know that Heat is a film that has been in the making for almost two decades; the original draft was written in 1979 and there was even a TV movie made from this script called L.A Takedown that Mann directed. Heat is a film that was put in a unique position - not…