KlubbingKubrick has written 10 reviews for films rated ★★★★½ .

  • The Sting

    The Sting

    ★★★★½

    Had me grinning the whole way through

  • Badlands

    Badlands

    ★★★★½

    Who knew indiscriminately killing people would be so charming?

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    In conclusion: I will not visiting an IKEA anytime soon.

  • Princess Mononoke

    Princess Mononoke

    ★★★★½

    Despite the decapitations and severed limbs, this managed to be one of the most charming and intimate films of its genre.

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★½

    God this is such a great film. Ethan Hawks and Julie Delpy have some of the best on-screen chemistry of any two actors working today. A simple film, but incredibly captivating.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

    I don’t normally watch superhero movies, but this was one of the most original, innovative and unique films of its genre. Never was cheesy; every second was put to good use and had some of the best character writing in any superhero movie ever.

  • À Nos Amours

    À Nos Amours

    ★★★★½

    The first Pialat I’ve seen and I can say that it was one of the better films to come out of this era of French cinema. The film explores emerging sexuality in a very unique and insightful way. Pialat is purposely inconsistent in how he presents the passage of time, which in a way alienates the viewer but also allows for an experience unlike any other coming of age film.

  • Three Colors: Blue

    Three Colors: Blue

    ★★★★½

    Now all I want to do is to swim around in a pool and compose a symphony.

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★½

    God damn this is good. Colin Farrell is spectacular and gives one of his best performances ever. Everything is right about this film; the pacing, character development, and of course the screenplay. I only watched it because it was recommended from multiple friends and I was completely blown away with how well it’s written. Every scene has meaning and purpose, which leads to a very satisfying viewing experience. It’s on Netflix, you won’t regret watching it.

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★½

    Absolutely stunning visuals, heartwarming characters, and a captivating narrative all come together in what is Makoto Shinkai's best work to date. One of the few films that develops characters in such a natural way and the excellent pacing never allowed for a dull moment. Oh yea, and the soundtrack is KILLER.