RSS feed for KlubbingKubrick

KlubbingKubrick has written 10 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★★

    Final Cut Version: I still like the original cut more, but this is a great improvement from the redux

  • Normal People

    Normal People

    ★★★★★

    This is it. This is what we’re all here for. I’m bawling my fucking eyes out.

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

    A damn fine cup of coffee.

  • Twin Peaks

    Twin Peaks

    ★★★★★

    A goddamn master class, David Lynch.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    Dude, just say you liked his lobster.

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★★

    If I’m being honest, the first time I saw Blade Runner I thought that it was completely overrated. But upon second viewing it’s obvious that this is one of the most important films of the 20th century and fully deserves all the praise it’s given.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    I don’t normally watch superhero movies, but this was one of the most original, innovative and unique films of its genre. Never was cheesy; every second was put to good use and had some of the best character writing in any superhero movie ever.

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★★★

    Wow. I’m not even that big of a P.T. Anderson fan, but this was fucking incredible. Superb acting and fantastic pacing made this 3 hour film feel like 30 minutes and still managed to express an abstract deeper meaning without coming off as pretentious. Absolute masterpiece in my book; could not recommend highly enough.

  • Three Colors: Red

    Three Colors: Red

    ★★★★★

    This movie fucking rocks. I mean the first two where pretty good but this was an absolute masterpiece. The score, the performances, the cinematography, fucking everything about this was amazing. The first film I’ve seen in a long time that made me literally say “Wow”. I’ll be rewatching this over and over for the rest of my life. ♥️

  • Heat

    Heat

    ★★★★★

    Start to finish, Heat is an incredible watch. Michael Mann’s magnum opus executes every facet of filmmaking with precision and style. If you’re familiar with Mann, you know that Heat is a film that has been in the making for almost two decades; the original draft was written in 1979 and there was even a TV movie made from this script called L.A Takedown that Mann directed. Heat is a film that was put in a unique position - not…