Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Redeeming Love

Redeeming Love

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tiger Rising

The Tiger Rising

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The King's Daughter

The King's Daughter

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Belle

Belle

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sex Appeal

Sex Appeal

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Who We Are: A Chronicle of Racism in America

Who We Are: A Chronicle of Racism in America

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Cars

Cars

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brave

Brave

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frozen

Frozen

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
Read the review Edit this entry  
14
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Journal for Jordan

A Journal for Jordan

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The 355

The 355

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Underdog

American Underdog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Descendants 3

Descendants 3

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Descendants 2

Descendants 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
'83

'83

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sing

Sing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Descendants

Descendants

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
National Champions

National Champions

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry