• Rocky II

    Rocky II

    ★★★

    Still a good film, but my biggest issue was that it felt so much like the first film in terms of pacing and story, but it was worse because instead of an underdog story, it was a story about a fighter who had basically given up the whole first half. Still a fun watch and decent film. But not as good as the first for sure.

  • GameStop: Rise of the Players

    GameStop: Rise of the Players

    ★★½

    Total meme film. But very interesting insight on the gamestop stock phenomenon as well as insight on stocks. I better understand what happened, and it was a wild ride throughout.

  • Rocky

    Rocky

    ★★★★

    This was a first time watch for me. A true American underdog story. I can def see how it won an academy award. I thought it was really good. Had some great character development and incredible music throughout. The final fight scene was really amazing after the build up the entire film. Overall a great film.

  • Redeeming Love

    Redeeming Love

    ★★★

    I was never bored throughout the film, but it def is not a film for me. It also seemed fairly unreleased. I will say the costuming and set design was wonderful throughout. Really transported me into the early 1900s.

  • The Tiger Rising

    The Tiger Rising

    ★★★½

    I enjoyed this film for what it was. It was not the world's most incredible film. But it was about healing. About being at peace.

    It was a super strange role for Dennis Quaid.

  • The King's Daughter

    The King's Daughter

    I have no clue what I just watched. It was terrible. Mermaids, kings, and love?

  • Inside Out

    Inside Out

    ★★★★★

    My absolute favorite pixar film. I love the story and message it sends. Plus the art style used throughout is incredible. A must watch.

  • Incredibles 2

    Incredibles 2

    ★★★★½

    A reallly solid sequel that's almost as good as the original. Some of the added superheros seemed rough and I wish more dev were put into them. Overall the plot was a bit more predictable too. But overall it's still an incredible film and super great sequel.

  • The Incredibles

    The Incredibles

    ★★★★★

    Another top tier pixar film. This ers of pixar movies is sooo good. The characters and story if this film are incredible. Plus syndrome is one of the coolest pixar villains ever. Love this film!

  • The Good Dinosaur

    The Good Dinosaur

    ★★½

    I feel like this is a low tier pixar film. Parts of it are very well done and super cute. But cowboy trex are a bit much. I truly feel like the film is based off Yellowstone. Visually it's gorgeous at points. But I wanted more in the story. I know it's about family and believing in yourself, but I still find it to be mediocre.

  • Finding Dory

    Finding Dory

    ★★★½

    Its been a while since I've seen this film. The front half is much stronger than the back half. It kind of goes off the rails at the end. All that said, it's a great story of growth for both Marlin and Dory. You get to meet some incredible creatures throughout, and it's a fun origin story for Dory.

  • Belle

    Belle

    ★★★

    Q film about vulnerability, growth, strength, Trust, nd believing in yourself. I normally do not watch anime films but I really enjoyed this film.