RSS feed for Keaton

Keaton has logged 47 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aladdin

Aladdin

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Edit this entry  
27
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Moon

Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
13
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Martian

The Martian

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry