Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kelce

Kelce

2023
×
Edit this entry  
25
Mulholland Falls

Mulholland Falls

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Edit this entry  
16
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Poison

Poison

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Swan

The Swan

2023
×
Edit this entry  
02
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
Edit this entry  
27
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★
Edit this entry  
20
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry