Sort by

Kyle has logged 127 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Poison

Poison

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Swan

The Swan

2023
×
Edit this entry  
02
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
Edit this entry  
27
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★
Edit this entry  
20
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Enys Men

Enys Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Deepest Breath

The Deepest Breath

2023
×
Edit this entry  
24
The Reef

The Reef

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
Edit this entry  
11
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Book Club: The Next Chapter

Book Club: The Next Chapter

2023
×
★★
Read the review Edit this entry