kmarus has logged 737 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
Edit this entry  
31
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Possessed

Possessed

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Queen Bee

Queen Bee

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
News of the World

News of the World

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rabbit Seasoning

Rabbit Seasoning

1952
×
Edit this entry  
22
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dancing Lady

Dancing Lady

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Illusions

Illusions

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

1950
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★½
Edit this entry  
12
Love on the Run

Love on the Run

1936
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Possessed

Possessed

1931
×
★★★
Edit this entry  
10
Sadie McKee

Sadie McKee

1934
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Employees' Entrance

Employees' Entrance

1933
×
★★★★
Edit this entry  
07
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Malina

Malina

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
French Connection II

French Connection II

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry