kmarus has logged 45 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marked Woman

Marked Woman

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wild Card

Wild Card

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustle

Hustle

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vision Quest

Vision Quest

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saw

Saw

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Marlowe

Marlowe

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
They Call Me Mister Tibbs!

They Call Me Mister Tibbs!

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Downhill

Downhill

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Body Parts

Body Parts

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Private Hell 36

Private Hell 36

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moontide

Moontide

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Town

The Town

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry