RSS feed for KMCLANE9
  • Becoming

    Becoming

    ★★★★

    GREAT film showing Michelle Obama’s strength and tenacity she’s had her entire life

  • 13th

    13th

    ★★★★

    Incredible film exposing the heartbreaking realities of how mass incarceration is the new age form of slavery in America.

  • Jiro Dreams of Sushi

    Jiro Dreams of Sushi

    ★★★½

    This movie was incredibly well-done and gave an insightful look into Jiro’s legacy. I just don’t really like documentaries in general.

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★★

    Absolutely stellar and quintessential Wes Anderson. The visuals? DOPE! The humor? DRY AND PERFECT! Plus, Bill Murray KILLS it!

  • The Half of It

    The Half of It

    ★★½

    This was a typical Netflix coming of age movie, but the himbo and the gay girl friendship was worth the watch imo

  • Juno

    Juno

    ★★★★★

    Soundtrack? POPPIN’! Humor? WITTY! Heart? IT’S GOT IT! Micheal? CERA!

  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange

    ★★★★½

    Eggiweggs! I was cured all right.

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★

    You talkin’ to me?

  • Cats

    Cats

    ★★½

    Skimbleshanks saved the film

  • All the Bright Places

    All the Bright Places

    Yucky. I liked Felix though. He’s a lad.

  • Twilight

    Twilight

    ★★★½

    LOVE the baseball scene

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    This movie was absolutely BONKERS! I can see why it won the Oscar!