Katie has logged 319 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Landscapers

Landscapers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Marnie

Marnie

1964
×
★★½
Edit this entry  
05
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beast

Beast

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
21

21

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Them

Them

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry