RSS feed for Kathleen
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Edit this entry  
13
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Denial

Denial

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Manny & Lo

Manny & Lo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★½
Edit this entry  
21
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★½
Edit this entry  
04
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Loaf of Bread

A Loaf of Bread

1960
×
★★★
Edit this entry  
03
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★½
Edit this entry  
02
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★
Edit this entry  
29
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Eva Doesn't Sleep

Eva Doesn't Sleep

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★½
Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Being There

Being There

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Prophecy

The Prophecy

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Solace

Solace

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Private War

A Private War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Kalank

Kalank

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★
Edit this entry