Kleber has logged 78 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Ear

The Ear

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
18
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
18
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
Edit this entry  
18
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
18
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Bug

Bug

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Wall

Wall

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Pixote

Pixote

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
18
How Tasty Was My Little Frenchman

How Tasty Was My Little Frenchman

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
18
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Priest and the Girl

The Priest and the Girl

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Tropical Paths

Tropical Paths

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Hour and Turn of Augusto Matraga

The Hour and Turn of Augusto Matraga

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Duel

Duel

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
18
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
★★★★★
Edit this entry