Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Possessed

The Possessed

1965
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★½
Edit this entry  
04
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
30
Irezumi

Irezumi

1966
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Kiss Before the Mirror

The Kiss Before the Mirror

1933
×
★★★
Edit this entry  
26
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★
Edit this entry  
22
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
Corruption

Corruption

1968
×
★★½
Edit this entry  
11
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★½
Edit this entry  
02
Étoile

Étoile

1989
×
★★½
Edit this entry  
29
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★½
Edit this entry  
28
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★
Edit this entry  
15
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★
Edit this entry  
12
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
01
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Edit this entry  
31
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Edit this entry  
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
30
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★½
Edit this entry  
28
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★
Edit this entry  
18
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★½
Edit this entry  
04
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Emmanuelle

Emmanuelle

1974
×
★★
Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!)

Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!)

1980
×
★★★
Edit this entry  
21
Race for Your Life, Charlie Brown

Race for Your Life, Charlie Brown

1977
×
★★
Edit this entry  
20
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Smile

Smile

1975
×
★★★
Edit this entry  
17
Snoopy, Come Home

Snoopy, Come Home

1972
×
★★½
Edit this entry  
15
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Boy Named Charlie Brown

A Boy Named Charlie Brown

1969
×
★★★
Edit this entry  
11
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★
Edit this entry