RSS feed for Michael
  • The Exorcist

    ★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • The French Connection

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★½

  • The Awful Truth

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★

  • Personal Shopper

    ★★½

  • Clouds of Sils Maria

    ★★½

  • Klute

    ★★★½

  • Henri Georges Clouzot's Inferno

    ★★★½

  • The Executioner

    ★★★

  • Cruising

    ★★★½

  • Cold War

    ★★★

  • Wanda

    ★★★½

  • The Color of Pomegranates

    ★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★½

  • Irezumi (Spirit of Tattoo)

    ★★★★

  • Rope

    ★★★