Highest rated films

  • Safe

    ★★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★½

  • Bliss

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • Old Joy

    ★★★★

  • Leave Her to Heaven

    ★★★★

  • Holiday

    ★★★★

  • Short Night of Glass Dolls

    ★★★★

  • Chained for Life

    ★★★★

  • Brick

    ★★★½

  • Rabid

    ★★★½

  • Scandal

    ★★★½

  • Olivia

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 24 Films watched
  • 4 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

To Catch a Thief

Jan 1

Last Film

(500) Days of Summer

May 31

Genres, Countries & Languages

Drama
16 films
Romance
11 films
Comedy
7 films
Horror
6 films
Mystery
6 films
Thriller
4 films
Crime
3 films
Sci Fi
3 films
Adventure
2 films
Family
2 films
USA
19 films
UK
4 films
Germany
3 films
Canada
2 films
Italy
2 films
China
1 film
Chile
1 film
English
22 films
Italian
4 films
Spanish
3 films
French
2 films
German
1 film
Portuguese
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 4

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Forrest Gump
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

The Wizard
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Olivia
Average weighted rating:

3.1

Films Michael watched in 2020

  • (500) Days of Summer
  • Forrest Gump
  • Olivia
  • Scandal
  • Safe
  • The Wizard
  • Knives Out
  • Rabid
  • Holiday
  • Leave Her to Heaven
  • Short Night of Glass Dolls
  • Gloria Bell
  • Her
  • Decoder
  • Brick
  • Chained for Life
  • Old Joy
  • Bliss
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Under the Silver Lake
  • The Wizard of Oz
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The New York Ripper
  • To Catch a Thief

World Map

Highly rated films Michael is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Dick Johnson Is Dead

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more