RSS feed for Kristie
  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★

    Fuck the parent that brought their kid to this.

    This movie wAs so dank fun and interesting ADAM BRODY FUCK ME UP

  • Good Boys

    Good Boys

    ★★½

    Usually child actors suck but there were some good performances especially Tremblay. 
    The editing was super choppy at points which kinda took you out of it.

  • Princess Cyd

    Princess Cyd

    ★★½

    Heard nothing but good things but it didn’t really do it for me. I love the sexual exploration show on screen but it was just missing...something not sure.

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★★★

    Lynne Ramsey is a fucking god.
    Short, intense, and gorgeous.
    Joaquin don’t marry Rooney Mara I will treat you so right!
    Lynne Ramsey makes some of the most understated fucked up movies ever

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    Very easily my favorite Tarantino. 
    From Opening scene(which is one of my favorite movie scenes ever) to the very end, “I think this might be my masterpiece”, and you know what Quentin???? It is!

    I want to l*ck the hair and sweat off of Eli Roth’s chest and like I’m not exaggerating. The Bear Jew scene makes me FEEL THINGS.

    Finally saw this in theaters and projected in 35! The print had a few dings in it which I fucking loved shout-out to the physicality of the medium!

  • Abducted in Plain Sight

    Abducted in Plain Sight

    ★★★★

    Honestly fuck her parents and that fucking guy

  • Ma

    Ma

    ★★

    That dog blood scene was fucked up lol

  • Milk

    Milk

    ★★★★★

    “If a bullet should enter my brain, let that bullet destroy every closet door.”


    Brilliant. The performances from Sean Penn, James Franco, Josh Brolin, Alison Pill, and Emile Hirsch are mind blowing. 
    Vibrant, beautiful, breathtaking, and important describe the film and the life of Harvey Milk. 
    The film footage looks beautiful and the still to motion shots were amazing

  • The Times of Harvey Milk

    The Times of Harvey Milk

    ★★★★★

    Really encapsulates what a vibrant, intelligent, and dedicated man Harvey was.
    Dan White was one of the most evil men alive.

  • Clue

    Clue

    ★★★★★

    A perfect perfect movie.
    The definition of CAMP!

  • Spotlight

    Spotlight

    ★★★★½

    I do think this movie is just about perfect. Mark Ruffalo literally SHINES and Liev oh Liev...such an important story too.

    And I can’t lie like I don’t LOVE a good Boston city reference in locally based movies so I really appreciated the Santarpios shoutout

  • Reservoir Dogs

    Reservoir Dogs

    ★★★★★

    The most underrated of the Tarantino movies imo. Definitely a classic. Michael Madsden is a brilliant psycho and that one scene....you know...that one...is one of my favorite uses of music in film. Tim Roth and Harvey Keitel can do no wrong.