Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
Edit this entry  
15
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
Edit this entry  
15
Babe

Babe

1995
×
Edit this entry  
15
The Cry Baby Killer

The Cry Baby Killer

1958
×
Edit this entry  
14
Angel

Angel

1984
×
Edit this entry  
13
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
Edit this entry  
12
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
Edit this entry  
11
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★
Edit this entry  
11
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
Edit this entry  
09
The Rider

The Rider

2017
×
Edit this entry  
07
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
Edit this entry  
06
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
Edit this entry  
05
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
Edit this entry  
05
Urban Rashomon

Urban Rashomon

2013
×
Edit this entry  
05
Antonyms of Beauty

Antonyms of Beauty

2013
×
Edit this entry  
04
Adjustment & Work

Adjustment & Work

1986
×
Edit this entry  
04
Blind

Blind

1987
×
Edit this entry  
31
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
Edit this entry  
27
Audience

Audience

1981
×
Edit this entry  
25
Targets

Targets

1968
×
Edit this entry  
25
...And the Pursuit of Happiness

...And the Pursuit of Happiness

1986
×
Edit this entry  
24
EverAfter

EverAfter

1998
×
Edit this entry  
23
The Witch Hunters

The Witch Hunters

2018
×
Edit this entry  
22
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
21
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
Edit this entry  
18
Code of the Freaks

Code of the Freaks

2020
×
Edit this entry  
18
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
Alien³

Alien³

1992
×
Edit this entry  
14
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
Edit this entry  
14
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
Edit this entry  
14
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
Edit this entry  
12
Lured

Lured

1947
×
Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
½
Read prior review Edit this entry  
10
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
Edit this entry  
07
Seconds

Seconds

1966
×
Edit this entry  
07
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
Edit this entry  
07
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
03
Multi-Handicapped

Multi-Handicapped

1986
×
Edit this entry  
02
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
River of Grass

River of Grass

1994
×
Edit this entry  
30
A Patch of Blue

A Patch of Blue

1965
×
Edit this entry  
29
Corpo Celeste

Corpo Celeste

2011
×
Edit this entry  
25
Bad Education

Bad Education

2019
×
Edit this entry