Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Master of the World

Master of the World

1961
×
★★★
Edit this entry  
11
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Girl from the Third Row

The Girl from the Third Row

1949
×
★★★★
Edit this entry  
31
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Naked Prey

The Naked Prey

1965
×
★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
One-Armed Boxer

One-Armed Boxer

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★½
Edit this entry  
18
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Balkan Spy

Balkan Spy

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fad'jal

Fad'jal

1979
×
★★½
Edit this entry  
06
xXx: State of the Union

xXx: State of the Union

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
10 to Midnight

10 to Midnight

1983
×
★★★½
Edit this entry  
04
xXx

xXx

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
Violent City

Violent City

1970
×
★★½
Edit this entry  
02
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★
Edit this entry  
01
Madadayo

Madadayo

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Phenomenon

The Phenomenon

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Privilege

Privilege

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
Parade

Parade

1974
×
★★½
Edit this entry  
28
Kinjite: Forbidden Subjects

Kinjite: Forbidden Subjects

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Idiot

The Idiot

1951
×
★★★
Edit this entry  
27
John Carter

John Carter

2012
×
★★
Edit this entry  
26
The Night Strangler

The Night Strangler

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★
Edit this entry  
19
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jackal of Nahueltoro

Jackal of Nahueltoro

1969
×
★★★
Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
Borgman

Borgman

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Necronomicon

Necronomicon

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Earth

Earth

1930
×
★★½
Edit this entry  
13
The Steel Road

The Steel Road

1929
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★★
Edit this entry  
08
Made in Hong Kong

Made in Hong Kong

1997
×
★★★½
Edit this entry