Sort by

Oscar has logged 174 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Night Strangler

The Night Strangler

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★
Edit this entry  
19
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jackal of Nahueltoro

Jackal of Nahueltoro

1969
×
★★★
Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
Borgman

Borgman

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Necronomicon

Necronomicon

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Earth

Earth

1930
×
★★½
Edit this entry  
13
The Steel Road

The Steel Road

1929
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★★
Edit this entry  
08
Made in Hong Kong

Made in Hong Kong

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Charisma

Charisma

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Csontvary

Csontvary

1980
×
★★½
Edit this entry  
04
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★
Edit this entry  
02
Madness

Madness

1969
×
★★★
Edit this entry  
01
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Touch

Touch

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cane Toads: An Unnatural History

Cane Toads: An Unnatural History

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Cordillera of Dreams

The Cordillera of Dreams

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Evil That Men Do

The Evil That Men Do

1984
×
★★½
Edit this entry  
19
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Amsterdamned

Amsterdamned

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★
Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★
Edit this entry  
11
Terror 2000

Terror 2000

1992
×
★★
Edit this entry  
10
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Eve of Ivan Kupalo

The Eve of Ivan Kupalo

1968
×
★★★½
Edit this entry  
09
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★½
Edit this entry  
08
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★½
Edit this entry  
08
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
The War Game

The War Game

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mind of Clay

Mind of Clay

1985
×
★★½
Edit this entry  
03
American Movie

American Movie

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
The New Morning of Billy the Kid

The New Morning of Billy the Kid

1986
×
★★½
Edit this entry  
02
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Edit this entry  
01
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Edit this entry  
01
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★½
Edit this entry  
01
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
Performance

Performance

1970
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry