Sort by

Oscar has logged 41 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cleopatra Jones and the Casino of Gold

Cleopatra Jones and the Casino of Gold

1975
×
★★★
Edit this entry  
30
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Windtalkers

Windtalkers

2002
×
★★½
Edit this entry  
28
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★
Edit this entry  
28
Mikadroid: Robokill Beneath Disco Club Layla

Mikadroid: Robokill Beneath Disco Club Layla

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Starcrash

Starcrash

1978
×
★★
Edit this entry  
27
The Pornographers

The Pornographers

1966
×
★★★
Edit this entry  
25
The Trust

The Trust

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ballad of the Little Soldier

Ballad of the Little Soldier

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cleopatra Jones

Cleopatra Jones

1973
×
★★½
Edit this entry  
23
Metro Awards 2022

Metro Awards 2022

×
Read the review Edit this entry  
21
Looking Glass

Looking Glass

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★
Edit this entry  
19
Norte, Hangganan ng Kasaysayan

Norte, Hangganan ng Kasaysayan

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Cow

The Cow

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
Song of the Horse

Song of the Horse

1971
×
★★
Edit this entry  
17
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Eel

The Eel

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Tragedy of Man

The Tragedy of Man

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Fighting Fists of Shanghai Joe

The Fighting Fists of Shanghai Joe

1973
×
★★★
Edit this entry  
14
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Edit this entry  
13
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Falls

The Falls

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Strawberry and Chocolate

Strawberry and Chocolate

1993
×
★★★
Edit this entry  
10
Kenya Boy

Kenya Boy

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★½
Edit this entry  
04
I Accuse

I Accuse

1919
×
★★★★
Edit this entry  
03
Faust

Faust

1926
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★
Edit this entry  
02
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Edit this entry  
02
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Edit this entry