Sort by

Knobjockel has logged 108 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
8½

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
1900

1900

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★
Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Downsizing

Downsizing

2017
×
Edit this entry  
06
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★
Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Edit this entry  
23
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★
Edit this entry  
19
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Memento

Memento

2000
×
★★
Read the review Edit this entry