• Harakiri

    Harakiri

    ★★★★½

    Wasn't expecting much, but got blown away.

    I enjoyed 'Seven Samurai' but didn't see it as the masterpiece that many claim it to be. I was expecting the same result for Masaki Kobayashi's 'Harakiri' but got pleasantly surprised . This film uses a non-linear structure, in incapable hands this structure often leaves me confused and frustrated but Kobayashi uses it to perfection. This structure allows Kobayashi to craft some of the best character arcs I've seen and keeps the story…

  • Adaptation.

    Adaptation.

    ★★★★½

    Somewhat ironic that I've been sitting here for a while trying to think about what to write.

    Definitely one of the funniest movies I've ever seen, can you even call this a comedy though? The duel Nic Cage was hilarious at first but it didn't even get distracting throughout the run time. 'Adaptation' makes fun of how bad it is but paradoxically these jokes are what make this movie so good.

    The movie is far beyond my brain's capacity, I…

  • The Passenger

    The Passenger

    ★★½

    Why are all of Michelangelo Antonioni's films so damn dull?

    To be fair, the only other Antonioni film I have seen is 'Blow-Up' but they both share some bad characteristics. Only about 20% of the film is relevant, there is very little dialogue and the characters are uninteresting. That leaves me with a story I don't care about, and it makes me question why I should keep watching.

    Jack Nicholson did all he could for this character, but even prime…

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★

    Mark Hamill's awful acting strikes back! relax, that was a joke, maybe...

    Acting is far better than the first, Harrison Ford performed noticeably better and Carrie Fisher was about the same (which is great), but, Mark Hamill still left a lot to be desired. Harrison Ford is much better at talking to a nonverbal character then Hamill, Ford's no Peter Sellers but he still does the job well.

    Effects bit off more then they could chew at times, but overall…

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★

    This is going to be the only fair review on this site because everyone else has a giant nostalgia boner blocking the screen when they write about this.

    It's just an average blockbuster, nothing more, nothing less. Effects are good (apart from the lasers, which looked awful), nothing compared to '2001: A Space Odyssey' though, so I wasn't blown away. The acting was mediocre from everyone except for Carrie Fisher who delivered a great performance, even die-hard 'Star Wars' fans…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

    Why is no one talking about Jessie Buckley's performance? Something really special has to come out for anyone to snatch this Oscar off of her. Her voice-overs are great and she perfectly pulls off the uneasy feeling that the story required, excited to see her in more films!

    I was eager to see Jessie Plemons in a large role. He was good but played annoying roles in 'Breaking Bad' and 'Black Mirror' and his role in 'The Irishman' as Chuckie…

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★½

    I don't know if I've turned in to an old man or if Chantal Akerman is a genius, because I wasn't even bored.

    Probably a bit of both. I'm not saying I was at the edge of my seat for the full 202 minute run time but I was fine with watching this lady go about her daily life. I was content with nothing happening, I found myself getting annoyed when dialogue started, I wanted the silence back. I was…

  • F for Fake

    F for Fake

    ★★★★

    Whether you like this depends entirely on if you like Orson Welles, and as you can see from my profile picture I'm a big fan. I can totally get why you wouldn't like him, he is pretty proud of himself with his giant black cape and flexing that he has a hot girlfriend for legit half the film.

    The story that this documentary is about is interesting af, but hard to follow at times, I had to pay attention to…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This is my theory of this film, I have written a normal review here.

    Overall Theory:
    Jake is traumatized from something that happened in high school, he was dating the young woman (Jessie Buckley) and got about six weeks into the relationship. Then this janitor stalked, raped and eventually killed the young woman, this sent Jake into a deep depression that he still hasn't recovered from. He has hallucinations of what his life could have been if he stayed with…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    An indescribable experience.

    This film was a blast to watch and fundamentally great. 75% of this film took place in 2 settings but it still kept my attention due to captivating dialogue and demanding performances from the 2 lead characters.

    Like most Charlie Kaufman films, 'I'm Thinking of Ending Things' isn't for everyone, but that is what is so great about it. Andrei Tarkovsky once said “A book read by a thousand different people is a thousand different books.”, this…

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★½

    Technically flawless and thoroughly entertaining 'There Will Be Blood' is Paul Thomas Anderson's best film, I don't think there is much debate there. On a re-watch this didn't feel like a 150-minute film, the 2 and a half hours flew by, making me crave for more.

    The sets aren't that crazy but the film still feels like it has this ginormous scale, this could be due to the performances or the story taking place over a couple of decades, but…

  • The Great Escape

    The Great Escape

    ★★★½

    Going into this I was expecting 'The Steve McQueen Show' but I was pleasantly surprised to see a wide cast with equal screen time. I was interested in every character and subplot, this was due to great performances all round and something new being brought to the table every 5 minutes.

    I put this film off for a while because of its length, but 'The Great Escape' earned every second of its 173-minute runtime. It had a pretty simple 3-act structure and none of the acts overstayed their welcome, with the last hour being some of the most suspenseful stuff I've ever seen.