Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★½
Edit this entry  
11
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lamb

Lamb

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Whip It

Whip It

2009
×
Edit this entry  
25
Everybody's Fine

Everybody's Fine

2009
×
★★
Edit this entry  
21
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Edit this entry  
18
Café Society

Café Society

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★
Edit this entry  
07
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Edit this entry  
04
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zola

Zola

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Zola

Zola

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pretty Persuasion

Pretty Persuasion

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Edit this entry  
17
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
16
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scarface

Scarface

1983
×
★★½
Edit this entry  
01
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Together Together

Together Together

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
Edit this entry  
14
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry