RSS feed for Casey

Casey has logged 114 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
JFK

JFK

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Capsule

The Capsule

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★½
Edit this entry  
22
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Windows

Windows

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
N.U.

N.U.

1948
×
★★★
Edit this entry  
19
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★½
Edit this entry  
19
Time Piece

Time Piece

1965
×
★★★½
Edit this entry  
19
She

She

1911
×
★★★
Edit this entry  
17
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Border

Border

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Visitation

Visitation

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
*A Moment in Love*

*A Moment in Love*

1956
×
★★★★
Edit this entry  
31
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lyle

Lyle

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
House Specialty

House Specialty

1978
×
★★★½
Edit this entry