Sort by

Knox has logged 372 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Woman After a Killer Butterfly

A Woman After a Killer Butterfly

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Burying Old Alive

Burying Old Alive

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Akira Kurosawa: My Life in Cinema

Akira Kurosawa: My Life in Cinema

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
T-Men

T-Men

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead

The Dead

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sun's Burial

The Sun's Burial

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blaise Pascal

Blaise Pascal

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Inland Sea

The Inland Sea

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Abacus: Small Enough to Jail

Abacus: Small Enough to Jail

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Underworld

Underworld

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Creepy

Creepy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Diary of a Shinjuku Thief

Diary of a Shinjuku Thief

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Akira

Akira

1988
×
Read the review Edit this entry  
14
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Max My Love

Max My Love

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
25
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Woman of Fire '82

Woman of Fire '82

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ceremony

The Ceremony

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry