• Hansel and Gretel

    Hansel and Gretel

    ★★★½

    I'm surprised by the many one star reviews. This is pretty wonderful and weird (and campy). It kind of feels like an episode of Jim Henson's The Storyteller.

  • Ichi the Killer

    Ichi the Killer

    ★★★★½

    No one told me this was a superhero movie.

  • Trauma

    Trauma

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    What an anomalous and compelling murder mystery. Piper Laurie is as mad hatter as ever. Brad Dourif shows up just long enough to have his head chopped off. Asia Argento is almost unrecognizable as the teenage anorexic waif. We have a classic Giallo killer, leather gloves and all. They use a machine with a wire on it to decapitate their victims in the bloodiest fashion. I almost forgot: the film opens with a seance! And then, as the credits roll,…

  • Meet Me in St. Louis

    Meet Me in St. Louis

    ★★★★★

    Five stars for the movie, one heart for the Halloween sequence.

  • Blood for Dracula

    Blood for Dracula

    ★★★★★

    Udo Kier is probably my favorite Dracula ever. I’m usually not a fan of Paul Morrissey’s films, but I think this film is amazing. I recommend it if you like Hammer Horror or Universal Horror and don’t mind seeing a few boobs and Joe Dallesandro’s butt cheeks every ten minutes. I wish Morrissey would have made more films like this. Flesh For Frankenstein was also great. Why no Wolfman, Mummy, or Invisible Man?

  • Maniac Cop 2

    Maniac Cop 2

    ★★★★

    Somehow it ended up being better than the original.

  • 3 Bad Men

    3 Bad Men

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I watched this silent era John Ford film a few days ago and was kind of blown away at how much I enjoyed it, start to finish. Beautifully shot, and at times it felt very modern, like I could reach into the film and touch the actors. It had some pretty humorous moments, such as the bar scene, and also some spectacular ones, including Tom Santschi's character punching his way through a door. There was another guy who blew himself…

  • Men

    Men

    ★★★★★

    Don’t believe the negative knee-jerk reviews, this movie is golden. It’s a supernatural folk thriller with a commentary on abusive partners and how they haunt our lives after they’re no longer in them. The Green Man is a symbol of rebirth.

  • Maniac Cop

    Maniac Cop

    ★★★½

    I've got to give props to Bruce Campbell's stuntman for that dangerous finale. I'm glad it was captured in slow motion.

  • Hammer House of Horror

    Hammer House of Horror

    ★★★★★

    I spent the last four days watching the Hammer House of Horror TV series on Shudder. It has a little bit of everything: time-traveling witches, cannibalism, dreams, questioning reality, dead kid spirits, weird kids, experimental science, voodoo dolls, a sexy murderous femme fatale with identity issues, magic mirrors, Satanists, lycanthrope breeding, recurring numbers, magic numbers, math magic, paranoia, doppelgängers, body snatchers, and various scenarios involving “hiding the body.” My favorite episode was “The Silent Scream” with Peter Cushing as a…

  • Cutter

    Cutter

    ★★★★½

    I saw this short on Mulberry Street at a showing organized by the Cinestra Collective. It was the only Kern movie they showed that I hadn't already seen. The lo-fi production (2003 vintage video recording) consisted of Kern interviewing a Japanese model who had a lot of cutting marks and scars on her arms and legs. Kern asks her a series of mundane questions, but her English is rough. It’s revealed that she's heavily medicated and perhaps suffers from depression.…

  • The Velvet Vampire

    The Velvet Vampire

    ★★★★½

    Lo-fi 1970s desert vampire horror shot in Joshua Tree. The story is timeless, like an urban legend come to life, with a pinch of erotica, dreams, and old west cemeteries sprinkled about. Watch it when you're in the mood for something with ambiance.